Sekcijo 1 – 5. FCI skupine predstavljajo polarni vlečni psi:

Aljaški malamut – Alaskan malamute
Kanadski eskimski pes – Canadian eskimo dog
Grenlandski pes – Grønlandshund
Samojed – Samoiedskaya Sobaka
Sibirski haski – Siberian husky

V prvi sekciji 5. FCI skupine je pet pasem, katere skupna značilnost je izjemna vzdržljivost, moč in povezanost z ljudmi. Te pasme so sposobne vleči težke tovore, so fizično močne za vlečenje tovora ali sani. Znane  so tudi po svoji hitrosti in premagovanju velikih razdalj.

S selektivno vzrejo so bile te pasme vzrejene, da so mentalno in fizično vztrajne, pa tudi prilagojene na hladno podnebje. Gost kožuh z gosto podlanko, močne kosti in šape pa prilagojene za težke naravne izzive.

Seveda se pasme med seboj razlikujejo in imajo vsaka svoje značilnosti.

Aljaški malamut je velik, močan, mišičast pes, znan po svoji vztrajnosti in moči. Je ena najstarejših vlečnih pasem psov.

Tudi kanadski eskimski pes je ena najstarejših in najredkejših pasem vlečnih psov, znanih po svoji moči, vzdržljivosti in zmožnosti kljubovanja izjemno nizkim temperaturam. Pasma se je uporabljala tudi kot lovski pes (tjulni, muškatno govedo, medvedi).

Grenlandski psi so bili stoletja uporabljeni za prenašanje tovora in lovne odprave Inuitov.

Tudi pasma psov samojed je od nekdaj služila ljudem. Pasma prihaja s severnih predelov Rusije. Samojedi so od nekdaj bili vlečni psi, lovci in tudi čuvaji.

Sibirski huski je srednje velik deloven pes, znan po značilni barvi oči (očesi sta lahko tudi različne barve). Prav tako, kot druge pasme v tej sekciji, je tudi huski vzdržljiv in mišičast vlečni pes.

Polarni vlečni psi so danes na splošno vsestranski psi, ki sodelujejo v različnih športih (npr. tekme vlečnih psov), kot tudi še vedno služijo človeku za delo. V vsakem slučaju pa so zvesti spremljevalci, energični, zaradi česar potrebujejo dovolj gibanja in pozornosti.